Az omega-3 zsírsavakról már mindenki hallott. Ezek a zsírsavak azok, melyek nagymértékben megtalálhatóak a különböző tengeri halakban és ezek a zsírsavak azok, melyek nagymértékben képesek csökkenteni a rossz koleszterinszintet. De hogyan is teszik mindezt? Az omega-3 zsírsavak a szervezetbe kerülve a kicsiny, sűrű állagú rossz koleszterint (LDL) nagyobb méretű, kevésbé sűrű állagú részecskévé varázsolja. Így ezek a nagyobb méretű részecskék gyorsabban jutnak ki a keringésből, ami által kevésbé oxidálódnak és így csökken a sejtkárosodás veszélye is.
Ezen felül mivel igen nagy méretűek és sűrűségük is megnövekedett, ezért nehezebben tapadnak meg az érfalakon, vagyis nem okoznak érelmeszesedést és így csökkentik a trombózis, a szívinfarktus és a hirtelen szívhalál esélyét is. Tehát az omega-3 zsírsavak azáltal, hogy megnövesztik a rossz koleszterint, megakadályozzák, hogy azok lerakódjanak az erek falába.
Klinikai vizsgálatok igazolták, hogy az omega-3 zsírsavak igen stabil módon és kedvezően hatnak a vérzsírokra, melyeknek nagy szerepük van az atheroszklerózis (érelmeszesedés), illetve a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában, úgy, mint koleszterin, trigliceridek és a lipoprotein.
Az omega-3 zsírsavak nagymértékben képesek csökkenteni a triglicerid, a vérzsír szintjét is. De azt fontos megjegyezni, hogy az omega-3 zsírsavak e pozitív hatása akkor erősödik meg leginkább, ha minél tovább szedjük. A 6 hónapig kúraszerűen szedett természetes, stabil halolaj hatása kifejezettebb a triglicerid, az összkoleszterinszint, a fibrinogén szint és a vérnyomás csökkentésében, mint az 1, vagy 3 hónapja szedettnek.
A triglicerid és a rossz koleszterin szint gyorsabban csökken, ha az omega-3 kapszulák szedésének megkezdésével egyidőben a fizikai aktivitást is növeljük. Ez az izomban található speciális enzim a lipoprotein lipáz aktivitás fokozódásának tudható be. Gyakorlatilag a koleszterint és a trigliceridet "kiemészti".