A fokhagymára úgy tekintünk, mint fűszernövényre: leveseket, főzelékeket, húsokat, halakat, salátákat, mártásokat ízesítünk vele, önteteket és pácokat készítünk belőle. A fokhagymát már az ókori egyiptomiak is ismerték, a piramisépítők immunerősítőként fogyasztották, így akadályozták meg vele a járványok kitörését. Európa a középkorban ismerte meg e csodálatos növényt: hozzánk az ázsiaiaktól és az araboktól kerül ide. A fokhagyma antibiotikus hatását a XIX. század közepén ismerték fel, ma már az egész világon kedvelt fűszer.
A fokhagyma egyébként egyszikű növény, ami a hagymafélék családjába tartozik.
Dugványozással szaporítják, laza, közepes vízellátottságú talajokba. Ma már nemcsak nyers formában, hanem szárítva, porként, krémként és kapszula formájában is hozzájuthatunk a drogériákban, fűszerboltokban, bioboltokban.
A fokhagyma allicint, alliint, alliinázt, vitaminokat, flavonoidokat és nyomelemeket tartalmaz. Képes csökkenteni a vérnyomást, így az infaktruk kockázatát is. Erős antibakteriális hatása miatt, gombaölő, ezért a Candida betegségek kezelésében jól alkalmazható. Serkenti az epekiválasztást, javítja a gyomor és a belek nyálkahártyáinak vérkeringését, csökkenti a vér koleszterinszinjét.
A fokhagyma lipidcsökkentő hatását tudományos eredményekkel is sikerült igazolni, napi rendszerességgel fogyasztott néhány gerezd a vér zsírtartalmát akár 10-13%-kal is mérsékelheti, ami lehetővé teszi egyes időskori érrendszeri megbetegedések kialakulásának megelőzését, illetve késleltetését. A fokhagyma kúraszerű alkalmazása mérsékli a thrombocyták (vérlemezkék) összetapadásának mértékét, védő hatású a vérrögök (thrombusok) létrejöttével szemben, valamint csökkenti a vér káros koleszterinszintjét.
Ha pedig nem kedveljük a fokhagyma erős, jellegzetes zamatát, akkor érdemes megkeresnünk egy bioboltot, hiszen ott már kapszula forájában is hozzájuthatunk e kiváló és egészséges növényhez.
A kókuszzsírt, vagy más néven a kókuszolajat a kókuszpálma érett húsának megszárításából és kisajtolásából nyerik.